Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Najväčšie atraktivity

Zámok v strede mesta
Dominantou mesta je Zvolenský zámok z konca 14. storočia, ktorý sa nachádza priamo v strede mesta. V priestoroch zámku sú inštalované expozície Slovenskej národnej galérie Bratislava. Počas celého roka je zámok dejiskom viacerých zaujímavých kultúrnych podujatí


Zvolen z výšky Zvolenského zámku
Pri prehliadke Zvolenského zámku je možnosť z 3. poschodia vystúpiť na cimburie a uvidieť Zvolen ako na dlani. 

Najväčší stredoveký hrad
Hrad Starý Zvolen z 12. storočia , od 19. storočia nazývaný Pustý hrad, sa rozpína nad sútokom riek Hron a Slatina. Svojou rozlohou sa hrad radí medzi najrozsiahlejšie hrady v Európe. Hradný areál umožňuje prehliadku výsledkov archeologického výskumu. Z vyhliadkových plošín na Pustom hrade je vidieť nádhernú panorámu nielen mesta Zvolen, ale i jeho širšieho okolia.

Archeologický výskum v teréne
Pustý hrad počas letnej turistickej sezóny umožňuje vidieť archeológov priamo pri ich práci. Od roku 1992 tu mesto Zvolen realizuje systematický archeologický výskum vedený PhDr. V. Hanuliakom. Každoročne počas letnej výskumnej sezóny pri archeologických vykopávkach vypomáhajú mladí nadšenci histórie, prevažne študenti vysokých škôl.

Vykopávky priamo na námestí 
Pri rekonštrukcii Námestia SNP prebiehal v areáli Kostola sv. Alžbety v rokoch 2001 - 2008 archeologický výskum. Boli odkryté základy historickej radnice, priestor tržnice a studňa, vnútorné mestské opevnenie. Nálezy dokladujú existenciu príkostolného pohrebiska s bohatou hrobovou výbavou a špitálskeho komplexu z 1. pol. 14. storočia.

Panoramatická fotografia obyvateľov Zvolena držiaca 2 slovenské rekordy
Fotografia vznikla 9. júna 2006 o 17. 00 hod. na Námestí SNP a bola realizovaná špeciálnym 360° panoramatickým fotoaparátom SEITZ.ROUNDSHOT. Autorom je zvolenský rodák Roman Uhliar. Fotografia získala dva slovenské rekordy: je prvou panoramatickou fotografiou osôb a s rozmermi 100 x 680 cm je najväčšou panoramatickou 360° fotografiou. Uchádza sa o zápis do Guinnesovej knihy rekordov vo vyfotografovaní čo najväčšieho počtu obyvateľov jedného mesta 360° panoramatickým fotoaparátom. Fotografia je vystavená na Mestskom úrade vo Zvolene v prijímacích priestoroch primátora mesta Zvolen.

Pancierový vlak
V parku Štefana Višňovského pod zvolenským zámkom sa nachádza maketa pancierového vlaku Hurban. Originálny pancierový vlak Hurban bol postavený počas Slovenského národného povstania vo zvolenských železničných dielňach. Okrem Hurbana boli vyhotovené i pancierové vlaky Štefánik a Masaryk.


 

Kráľovstvo ruží v Arboréte Borová hora 
V areáli Arboréta sa nachádza najväčšia zbierka ruží na Slovensku v počte 660 sort a rozsiahla zbierka vyše 500 druhov kaktusov a sukulentov z Južnej Ameriky. Arborétum Borová hora každoročne pripravuje koncom mája Dni rododendrónov – azaliek a v júni Dni ruží.


Pltníci na Hrone
Pltníci zo zvolenského Prvého pltníckeho združenia na Hrone prevádzkujú splavovanie Hrona na pltiach pod názvom Tancujúce plte na Hrone. Tancujúce plte na Hrone sú rekreačno-poznávacou atrakciou s nádychom dobrodružstva a návratu ku koreňom predkov. Turistom sú k dispozícii 12 miestne plte špeciálne upravené na turistické plavby. Pltníci v krojoch cestujúcich informujú o zaujímavostiach okolia. Hlavná trasa trvá dve hodiny a vedie zo Zvolena do Vodáckeho tábora v obci Budča.

Čertova skala
Čertova skala je skalný hríb, ktorý vznikol zvetraním sopečnej bomby andezitu. Nachádza sa v národnej prírodnej rezervácii Boky v katastri obce Budča vzdialenej od Zvolena 5 km.


 


Úvodná stránka