Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Lesnícke a drevárske múzeum

Budova LDMLesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene je špecializované múzeum s celoslovenskou pôsobnosťou v oblasti múzejnej dokumentácie lesníctva a drevárstva. Zároveň dokumentuje vývoj spoločnosti a prírody vo Zvolene a zvolenskom regióne.
Múzeum spája v sebe tradíciu Lesníckeho múzea, ktoré bolo súčasťou Zemědělského múzea v Bratislave (1927) a Mestského múzea vo Zvolene (1942). Obe zložky vo svojej činnosti spája od roku 1992. Od 1. januára 2008 je múzeum organizačnou zložkou štátneho podniku LESY SR v Banskej Bystrici.
V súčasnosti múzeum sídli v budovách meštianskych domov zo 16. a 17. storočia

Služby:
lektorský výklad, realizácie vyučovacích hodín, lesná pedagogika, možnosť prezenčného štúdia v knižnici múzea.

Kontakt:
LESY Slovenskej republiky, štátny podnik
Lesnícke a drevárske múzeum
Námestie SNP 23/35
960 01  Zvolen
tel: +421455321886

e-mail: muzeum@ldmzvolen.sk
www.ldmzvolen.sk

Otvorené:
utorok – piatok, nedeľa: 9:00 - 17:00
pondelok, sobota: Zatvorené

Stále výstavy:

RODINA OSTROLÚCKA A ĽUDOVÍT ŠTÚR - Realizovaná pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra

Výstava prezentuje regionálne dejiny Zvolena a predstavuje jednu z najstarších a najvplyvnejších šľachtických rodín Zvolenskej stolice, ktorej osvietenecký prístup k verejnému životu pomohol ovplyvniť politický a hospodársky vývoj Zvolena v búrlivom revolučnom období 19. stor. Zobrazený je zároveň vzťah významnej osobnosti slovenského národného hnutia, Ľudovíta Štúra, nielen k rodine, Zvolenu, ale naznačuje aj širšie európske súvislosti. Výstava prostredníctvom moderných technológií a hodnotných zbierkových predmetov získaných z pozostalosti rodiny, najmä rozsiahlej knižnice, ponúka jedinečnú možnosť nahliadnuť do spôsobu ich života.

DREVO VŽDY ŽIVÉ - Tradičné remeslá pre dnešok.
Výstava je venovaná tradičným drevárskym remeslám a najrozšírenejším technikám opracovania dreva na našom území, akými boli napríklad štiepanie, dlabanie, tesárstvo, tokárstvo či stolárstvo. Predstavuje ich historickú podobu a zároveň prezentuje typické nástroje a konečné výrobky remeselníkov.

HLAS LESA - Pozitívne odkazy minulosti k zefektívneniu práce v lesníctve.
Hlas lesa predstavuje tému lesa a lesníctva na Slovensku v dvoch rovinách. Les ako prírodné spoločenstvo dokumentuje prvá časť výstavy. Návštevníci v nej nájdu formou diorámy podaný obraz zalesnenej plochy charakteristickej pre naše podmienky, ale tiež systematicky usporiadané exponáty reprezentujúce základné druhy živočíchov, rastlín, húb a hornín tvoriacich lesný ekosystém.
Druhá časť predstavuje vývoj lesného hospodárstva od prvých cieľavedomých snáh o usmernenie fungovania lesa až po súčasnosť. Jednotlivé časti lesníckej práce podáva v časovom slede, tak ako rad-radom vystupovali na scénu dobového pokroku.

Vysunuté expozície:
V objekte horárne v areáli Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu nájdete stále výstavy Izba starého horára, Lesy Slovenska, Lesy a život. V Lesnej kaplnke je umiestnená dlhodobá výstava drevených sôch z tvorby neprofesionálnych výtvarných umelcov s názvom Strom je modlitba zeme k nebesiam...


 


Úvodná stránka